فروشگاه عینک روژان

صفحه اصلی  |  عدسی های آنتی رفلکس  |  عدسی های دودید  |   لنزها (جدید)  |   مقاله ها   |  درباره ما  |  تماس با ما

 

مقاله ها و یادداشت ها

 

روش های جلوگیری از بروز عوارض استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و صفحات دیجیتال

 

اگر شما هم چند ساعتی را در روز به استفاده از وسایلی مانند تبلت یا کامپیوتر میپردازید باید بدانید که چشمان شما مستعد ضعیف شدن، خشکی چشم، اسپاسم عضلات چشم و بسیاری مشکلات دیگر است!
برای جلوگیری از بروز عوارض استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و صفحات دیجیتال لازم است نکات ساده اما مهمی را رعایت کنید


*
فاصله
رعایت فاصله با مانیتور تلفن همراه یا کامپیوتر از فشار بیش از حد به چشم شما جلوگیری میکند. حفظ فاصله 40 تا 60 سانتی متر برای مانیتور کامپیوتر و فاصله 30 تا 50 سانتی متر برای کار با تلفن همراه ضروریست.


*
استراحت و پلک زدن
با توجه به اینکه هنگام کارهای چشمی تعداد پلک زدن کم میشود، چشم کم کم دچار خشکی میگردد. برای جلوگیری از این مسئله در انجام کارهای چشمی پلک زدن را فراموش نکنید و هر از گاهی چندبار پلک بزنید.
ضمنا به این نکته نیز توجه داشته باشید که کار چشمی نباید پیوسته و بی وقفه باشد و لازم است در هر ساعت حداقل چند دقیقه استراحت را در کار خود بگنجانید.

*
قانون ٢٠/٢٠!
به خاطر بسپارید که هنگام کار نزدیک هر بیست دقیقه دست کم بیست ثانیه به فاصله دور نگاه کنید تا عضلات چشم شما استراحت کرده و به حالت ریلکس درآید.


*
چک آپ سالیانه فراموش نشود!
معاینات و چک آپ سالیانه از مهمترین اصول سلامت چشم و همینطور تشخیص به موقع مشکلات چشمی است. اما فارغ از چک آپ های دوره ای اگر هنگام کار چشمی دچار سردرد، چشم درد یا تاری دید میشوید بهتر است جهت معاینه به یک اپتومتریست مراجعه کنید.

*
نور آبی، ورود ممنوع!
نور آبی صفحات دیجیتال علاوه بر تاثیر بر هورمونهای مسئول تنظیم چرخه های خواب و بیداری، اثرات منفی متعددی روی چشم شما دارد. بنابراین اگر از کامپیوتر به مدت طولانی استفاده میکنید توصیه میشود که طبق دستور اپتومتریست از عینک های مخصوص کامپیوتر که برای شرایط چشم شما طراحی میشود استفاده کنید. همینطور در صورتی که از عینک نمره دار استفاده میکنید، عینک شما علاوه بر فیلتر جاذب نور آبی باید دارای پوشش آنتی رفلکس نیز باشد. این پوشش انعکاس های اضافی عینک را کاهش داده و دید راحت تر و بهتری را برای شما فراهم میکند.

........................................................................

 

چگونه متوجه شوم چشم کودکم ضعیف است؟

 

اگر شما نیز کودکی بین 3 تا 6 سال دارید با مشاهده علایم زیر به اپتومتریست مراجعه کنید:


- همیشه نزدیک به تلویزیون می نشیند و یا برای دیدن یک کتاب آن را بیش از حد به چشم خود نزدیک می کند
- مشاهده هر گونه انحراف در چشم کودک
- تنگ کردن چشمانش زمان تماشای تلویزیون
- مالش مکرر چشم ها حتی زمانی که خواب آلوده نیست
- هر گونه حساسیت به نور
- ریزش اشک زیاد
- بستن یک چشم برای خواندن یا نگاه کردن تلویزیون
- اجتناب از انجام کار نزدیک مثل رنگ آمیزی- خواندن یا اعمالی که نیاز به دید دور خوب دارند مانند بازی با توپ
- شکایت از سردرد یا خستگی چشم

 

........................................................................

 

همه چیز درباره "پیر چشمی"

 

پیرچشمی (Presbyopia) در واقع شرایطی از بینایی است که در آن عدسی چشم به تدریج انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و توانایی فوکوس کردن برای اشیاء نزدیک دشوار تر می شود.
پیرچشمی ممکن است به صورت ناگهانی خود را نشان بدهد اما کاهش انعطاف پذیری عدسی معمولا به تدریج و طی چند سال اتفاق می افتد. پیر چشمی یک بیماری نیست و در واقع بخشی طبیعی از فرایند افزایش سن بوده و قابل پیشگیری نیست.
علائم پیرچشمی معمولا در حدود 40 سالگی بروز می کنند و به تدریج با افزایش سن شدیدتر می شوند.یکی از اولین نشانه های آن تمایل به دورتر گرفتن شیء مورد توجه است .از دیگر علائم می توان به تاری اشیاء نزدیک ؛ خستگی زودهنگام در مطالعه و کار نزدیک و سردردهای چشمی اشاره کرد.
برای اصلاح پیرچشمی اپتومتریست شما می تواند عینک های تک دید برای کار نزدیک، عینک های دو دید یا چند دید و عینک های تدریجی یا پروگرسیو را برای شما تجویز کند و بسازد. در مواردی که فرد در دور نزدیک بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم دارد قدرت عدسی اصلاحی برای دید نزدیک تحت تاثیر عیب انکساری دور قرار میگیرد بنابراین برای استفاده از یک عینک خوب برای نزدیک معاینه چشم و بررسی میزان عیب انکساری در دور هم ضروری است .

 

شدت و علائم پیر چشمی تا چه سنی افزایش می یابد؟

همانطور که گفته شد با افزایش سن قابلیت انعطاف پذیری عدسی چشم رفته رفته کاهش پیدا میکند. معمولا در حدود 60 تا 65 سالگی انعطاف پذیری عدسی کاملا از بین می رود بنابراین با توجه به سن ، شرایط چشمی ، شغل و نیازهای بینایی شما قدرت عینک مناسب برای شما تعیین می شود. و در صورتی که دیگر شرایط چشمی ثابت باشند معمولا قدرت عدسی نزدیک در سنین بالاتر از 60 تا 65 سال نیاز به تغییر ندارند.

 

فروشگاه عینک روژان

       

...................................................................

وب سایت فروشگاه عینک روژان

صفحه اصلی  |  عدسی های آنتی رفلکس  |  عدسی های دودید  |   لنزها (جدید)  |   مقاله ها   |  درباره ما  |  تماس با ما

www.RozhanEyewear.ir